Türkiye'den 'Süleyman Şah' operasyonu

Türkiye'den 'Süleyman Şah' operasyonu

Türk Silahlı Kuvvetleri ve MİT mensuplarından oluşan 175 kişilik tim, IŞİD tehdidin artması üzerine Süleyman Şah Saygı Türbesi’ne gece yarısı operasyonu düzenledi. 9 saat süren operasyonla Süleyman Şah’ın naaşı ile karakoldaki 38 askerimiz tahliye edilerek yurda getirildi. Operasyon sırasında bir askerimiz şehit oldu.
Bu haber 2015-02-22 10:04:39 eklenmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve MİT mensuplarından oluşan 175 kişilik tim, IŞİD tehdidin artması üzerine Süleyman Şah Saygı Türbesi’ne gece yarısı operasyonu düzenledi. 9 saat süren operasyonla Süleyman Şah’ın naaşı ile karakoldaki 38 askerimiz tahliye edilerek yurda getirildi. Operasyon sırasında bir askerimiz şehit oldu.

IŞİD’in Süleyman Şah Saygı Karakolu’na saldırı için hazırlık yaptığı istihbaratı üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri ve MİT dün gece ortak bir operasyon gerçekleştirdi.

39 zırhlı araçla gidildi
Operasyon 18.30 sıralarında İHA’ların türbe etrafında keşif amaçlı uçuşu gerçekleştirmesiyle başladı. 39 zırhlı araçla operasyon timi bölgeye intikale başladı. 150 Özel Kuvvetler (Bordo Bereli) personeli ile 25 MİT elemanından oluşan operasyonla birlikte Süleyman Şah Saygı Karakolu tahliye edildi.

Bir askerimiz şehit
Operasyon sırasında 1 asker şehit oldu. TSK’dan yapılan açıklamada "Şah Fırat Operasyonu sırasında herhangi bir çatışma yaşanmamış, başlangıç evresindeki intikal esnasında bir personelimiz geçirdiği bir kaza sonucu şehit olmuştur" denildi.

ANKARA HAREKETE GEÇTİ

Yaklaşık dokuz aydır IŞİD ve Suriye’deki diğer silahlı unsurlar arasındaki çatışmaların zaman zaman Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yakın alanlara kadar geldiği ancak Suriye’deki hiçbir silahlı unsurun Saygı Karakolunun 200 metre yakınına yaklaşmadığı öğrenildi. Ancak son on günden bu yana bazı gazetecilerin ve ana muhalefet partisi CHP’nin sıklıkla Süleyman Şah Saygı Karakolu’nu hedef haline getirmesi üzerine oluşan tehdit ve tehlike karşında Ankara harekete geçti.

İZLEME VE TAKİP MERKEZİ KURULDU

Geçtiğimiz Eylül ayının son haftasında IŞİD’in Saygı Karakolu’nun etrafında hareketlilik gösterdiği ve zaman zaman yığınak yaptığı yönündeki istihbarat bilgileri üzerine harekete geçen Ankara ilk iş olarak Saygı Karakolu’ndaki personel sayısını ve niteliğini arttırdı. Ardından bölgeye en hızlı hareket edebilecek alan olarak görülen Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde, olası bir durumda buradaki Özel Kuvvetler’in devreye girebilmesi için izleme ve takip merkezi kurmuştu.

HAZIRLIKLAR ÖNCEDEN BAŞLADI

Yaklaşık üç ay önce Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun korumasını sağlamak üzere bölgeye gönderilen Özel Kuvvetlere bağlı unsurlar kendilerine 10 gün önce gelen talimat üzerine naaşın başka bir yere nakledilmesi için hazırlıklara başladı. Daha önce iki kez yeri değiştirilen naaş yerinden çıkarıldı. Taşınması için gerekli işlemlerin ardından naaş Türk bayrağı ile sarıldı. Daha sonra Ankara’ya ‘hazırız’ mesajı verildi. Türbedeki hazırlıkların tamamlanması üzerine Şanlıurfa’dan bölgeye intikal etmek üzere MİT, TSK ve Emniyet birimleri harekete geçirildi.

KOBANİ’DEN İNTİKAL EDİLDİ

Süleyman Şah Saygı Karakolu’na bugüne kadarki tüm lojistik geçişler, bir kez hariç, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesindeki askeri geçiş üssünden ve Telabyad üzerinden ulaştırıldığı belirtildi. Ancak yabancı unsurların ve IŞİD’in operasyonu sabote etme girişiminde bulunabileceği ihtimalini güçlü gören Ankara, PYD’nin kontrolündeki Kobani’ye yakın bir alandan geçerek operasyon alanına ulaştı. Geri dönüşler de yine aynı güzergah üzerinden yapıldı. Bu arada tahliye operasyonu tabir yerindeyse “iki ateş arasında” gerçekleşti. Türk güvenlik güçlerinin Saygı Karakolu’na giriş yaptığı saatlerde PYD güçleri de IŞİD terör örgütü ile karakolun hemen hemen bir kilometre yakınında sıcak çatışma içindeydi.

YASAK BÖLGELER İLAN EDİLDİ

Türkiye, Telabyad’tan Cerablus’a kadarki tüm Kobani sınırını ikinci kez “Askeri Yasak Bölge” ilan etti. Geçtiğimiz 13-14 Şubat günlerinde Akçakale’ye yakın olan Tekçe Askeri Sınır Karakolu bölgesinden Birecik’e bağlı Ziyaret Köyü’ndeki Askeri Sınır Karakolu’na kadar valilik tarafından “Askeri Yasak Bölge” ilan edilmişti. Hemen hemen Kobani’nin kuzey sınırı olan yaklaşık 100 kilometrelik mesafede sınıra her türlü yaklaşma veya temas yasaklanmıştı. Bu kararın ardından aynı karakolların arası bu kez 19-23 Şubat tarihleri arasında yeniden valilik tarafından “Askeri Yasak Bölge” ilan edildi. Kararla birlikte asker bu mesafede sınıra yaklaşanı gözaltına alabilecek ve silah kullanabilecek dendi.

AĞIR SİLAHLAR TEHLİKE SİNYALİ

Son dönemde IŞİD’in aşırı silahlanması ve örgütün Kobani’den geri çekilmesi ile birlikte ağır silahlarını Saygı Karakolu’nun iki kilometre yakındaki alanlarda konuşlandırması üzerine Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yönelik tehdit algısı da üst seviyeye yükselmiş oldu.

IŞİD’İN ‘TURİST’ İSTİHBARATÇILARI

Bölgedeki her hareketliliği ve iletişim sinyal sistemlerini Ankara Gölbaşı’ndan yakın takibe alan Türk istihbarat birimleri, bazı yabancı uyruklu kişilerin ülkelerinin istihbarat birimleri adına Telabyad ve Cerablus’a kaçak yollardan giriş yaptığı ve bu kişilerin telsiz konuşmalarında sık sık Süleyman Şah Saygı Karakolu’nu hedef gösterdiğini belirledi. Durumu değerlendiren Ankara, örgüt içindeki bazı kontrolsüz birimlerin yabancı istihbarat birimlerinin talimatı ile türbeye saldırabileceği ve bu durum karşında Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına çekebileceği düşüncesi ile harekete geçti.

Örgütte en az 300 casus var

Yabancı istihbarat teşkilatlarının son dönemde çok ciddi bir şekilde IŞİD’in içine sızmış olması da Türkiye’yi de alarma geçirdi. Örgüt içinde aktif olduğu bilinen 17 bin yabancı militandan en az 300’ünün çeşitli ülkelerin istihbarat birimleri ile telefon ve iletişim cihazları üzerinden irtibatta olduğu tahmin ediliyor.

Yeni Şafak


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri

 

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
25haber - Erzurum'un Haber Portalı
© Copyright 2017. Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
LİNKLER
Erzurum Valiliği
Erzurum Büyükşehir Belediyesi