Başbakan Davutoğlu seçim kabinesini açıkladı

Başbakan Davutoğlu seçim kabinesini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı seçim kabinesini açıkladı.
Bu haber 2015-08-29 02:45:14 eklenmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu geçici seçim Hükümeti’ni onayladı.

Davutoğlu’nun oluşturduğu Anayasal geçici seçim hükümetinde Alevi kesimden iki isim bakan olarak yer alırken, ilk kez bir başörtülü kadın, bakan olarak Hükümet’e girdi. Bağımsız kontenjanından kabineye üç ‘3 dönemci’ eski milletvekili, üç müsteşar girdi. Kabinenin sürprizini ise, BBP eski Genel Başkanı olan Yalçın Topçu oluşturdu.

37 yıl sonra Türkeş

Davutoğlu, yeni kabinesinde Başbakan Yardımcılarından Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş’u korurken, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı, Ali Babacan’ın yerine Başbakan Yardımcısı olarak kabinede tuttu. Bülent Arınç’ın yerine de, MHP’li Tuğrul Türkeş  kabineye girdi. Türkeş ismi, 37 yıl sonra yeniden hükümette yer aldı. Tuğrul Türkeş’in babası Alparslan Türkeş, en son 2. Milliyetçi Cephe Hükûmeti, Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel Başkanlığı’nda 21 Temmuz 1977-5 Ocak 1978 tarihleri arasında kurulan hükümette Başbakan Yardımcılığı yapmıştı.

BBP’li Topçu kabinede

Kabinenin sürprizlerinden birisini de, BBP eski Genel Başkanı Yalçın Topçu oluşturdu. Topçu, kabinede Kültür  Bakanı olarak atandı.

Emniyetten bakanlığa

Davutoğlu, seçim döneminin bağımsız bakanı olarak görev yapan Adalet Müsteşarı Kenan İpek’i yine Adalet Bakanlığı’na getirdi. Aksaray Valisi iken 17-25 Aralık sürecinin ardından İstanbul Emniyet Müdürü olarak atanan Selami Altınok, İçişleri Bakanlığı’na getirildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ise görevine yeniden atandı.

Başörtülü ilk bakan

Başbakan, başörtülü Ayşen Gürcan’ı bakan atayarak ilk kez bir başörtülü isme hükümette yer verdi. Davutoğlu’nun yeni kabinesinde Aile Bakanı Ayşenur İslam ile AB Bakanı Volkan Bozkır, Davutoğlu’nun, 3 dönemlikler dışında kabine dışında bıraktığı iki isim oldu. Davutoğlu, Bozkır’dan boşalan AB Bakanlığı’na HDP’li Ali Haydar Konca’yı getirdi.

Alaboyun 3 dönem bekledi

Davutoğlu, kabinede 3 dönemini doldurmaları nedeniyle 7 Haziran’da Meclis dışında kalan eski milletvekillerinden üç isme yer verdi. Enerji Bakanlığı’na, Meclis’te kurulan Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu’na başkanlık eden ve 3 dönem boyunca her kabine değişikliğinde potansiyel Enerji Bakanı olarak görülen Ali Rıza Alaboyun getirildi. Alaboyun, milletvekilliği görevini tamamladıktan sonra bakanlık koltuğuna oturdu. Aynı şekilde Diyarbakır milletvekilliği yapan ve 30 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterildikten sonra Tarım Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Kudbettin Arzu da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına getirildi. İsmet Yılmaz’ın yerine Milli Savunma Bakanlığı’na getirilen üç dönemci eski milletvekili Vecdi Gönül de, yeniden aynı görevine atandı.

Bağımsız üç müsteşar

Yeni kabinenin “bağımsız” kontenjanında üç bakanlığın da müsteşarı yer aldı. Gümrük  Bakanlığı’na müsteşar Cenap Aşçı, Çalışma  Bakanlığı’na müsteşar Ahmet Erdem ve Dışişleri Bakanlığı’na, müsteşar Feridun Sinirlioğlu getirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na getirilen Cenap Aşçı’nın, 27 Ağustos’ta Gümrük Müsteşarlığı’na atanması ise dikkat çekti.

3 dönemlik 8 isim değişti

3 dönem kuralı nedeniyle milletvekillikleri sona eren bakanlar, geçici seçim hükümetinde yer alamadı. Bülent Arınç, Ali Babacan, Ömer Çelik, Nurettin Canikli, Faruk Çelik, Taner Yıldız, Mehdi Eker, Mevlüt Çavuşoğlu’nun bakanlıkları sona erdi.

8 bakan koltuğunu korudu

Davutoğlu, bu dönem milletvekili olan bakanlardan Sanayi Bakanı Fikri Işık, Çevre Bakanı İdris Güllüce, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Nabi avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu korudu.

SALI GÜNÜ GÖRÜŞÜRÜZ

Yeni kabinede görev verilen HDP’li ve eski BBP’li isimlere, Bakanlık haberini bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu telefonla arayarak verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kabinede aralarında 2 HDP’li Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile Kültür ve Turizm Bakanı olan eski BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu’yu bizzat telefonla arayarak Bakan oldukları haberini verdi. Davutoğlu, ayrıca “Salı günü görüşürüz” diyerekten de yeni hükümetin ilk bakanlar kurulunun da Salı günü toplanacağını dile getirdi.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ KURTULMUŞ

Yeni kabinede hükümet sözcüsü de değişti. Bülent Arınç’ın üstlenmiş olduğu bu görevi geçici hükümette Numan Kurtulmuş yürütecek. Kurtulmuş’un yerine de Tuğrul Türkeş getirildi. Türkeş, dış Türklerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak yeni kabinede görev yapacak. Ali Babacan’ın yerine ise Cevdet Yılmaz getirildi. Yeni kabinede Taner Yıldız’ın yerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirilen Ali Rıza Alaboyun, Soma maden faciasında oluşturulan Meclis Komisyonu’nun Başkanı idi. ABD’de maden eğitimi yapan Alaboyun, yıllarca yeraltında çalışmış isim.

Buna göre kabinede yer alan isimler şu şekilde; 
 
Başbakan: Ahmet Davutoğlu
Başbakan Yardımcısı: Yalçın Akdoğan
Başbakan Yardımcısı: Numan Kurtulmuş 
Başbakan Yardımcısı: Cevdet Yılmaz 
Başbakan Yardımcısı: Yıldırım Tuğrul Türkeş
İçişleri Bakanı: Selami Altınok
Gümrük ve Ticaret Bakanı: Cenap Aşçı 
Dışişleri Bakanı: Feridun Sinirlioğlu
Kalkınma Bakanı: Müslüm Doğan 
Kültür ve Turizm Bakanı: Yalçın Topçu
Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Ahmet Erdem
Adalet Bakanı: Kenan İpek 
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanıı: Fikri Işık
Avrupa Birliği Bakanı: Ali Haydar Konca
Milli Eğitim Bakanı: Nabi Avcı 
Milli Savunma Bakanı: Vecdi Gönül 
Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu 
Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzinoğlu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Ali Rıza Alaboyun
Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekçi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Kudbettin Arzu 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Feridun Bilgin 
Çevre ve Şehircilik Bakanı: İdris Güllüce
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Ayşen Gürcan
Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç
(Star Gazetesi)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri

 

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
25haber - Erzurum'un Haber Portalı
© Copyright 2017. Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
LİNKLER
Erzurum Valiliği
Erzurum Büyükşehir Belediyesi