ASİMDER BAŞKANI GÜLBEY'DEN SAKIK'A TEPKİ

ASİMDER BAŞKANI GÜLBEY'DEN SAKIK'A TEPKİ

ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Sırrı Sakık’ın, Kazım Karabekir için söylediği sözlere tepki göstererek, “Kazım Karabekir olmasaydı şimdi ne Sırrı Sakık olurdu, ne de bizler. Ağrı Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan Sırrı Sakık, Kürt halkının oylarıyla oturmuş olduğu makamı Ermeni tehcirinin intikamı için kullanıyor” dedi.
Bu haber 2014-06-07 16:25:15 eklenmiştir.

ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Sırrı Sakık’ın, Kazım Karabekir için söylediği sözlere tepki göstererek, “Kazım Karabekir olmasaydı şimdi ne Sırrı Sakık olurdu, ne de bizler. Ağrı Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan Sırrı Sakık, Kürt halkının oylarıyla oturmuş olduğu makamı Ermeni tehcirinin intikamı için kullanıyor” dedi.


Erzurum Kalkınma Vakfı’nın (ERVAK) her yıl düzenlemiş olduğu geleneksel Sultan Sekisi toplantısın 21.’si, 1918 yılında Ermeni komitacılar tarafından hunharca katledilen 3 bin şehidin bulunduğu Yanık Dere Şehitliğinde yapıldı. Programa, Erzurum Vali Yardımcısı Abdurahman İçyer, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, ERVAK Başkanı Erdal Güzel, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan ERVAK Başkanı Erdal Güzel, “Ermeni çetelerinin yapmış olduğu insanlık dışı vahşetin yaşandığı yerlerden biri olan Erzurum da bu haklı davamızı Dünya kamuoyunun bilgisine sunmak, tarihi gerçekler ışığında olayları değerlendirmek ve Yanık Dere şehitlerini torunlarıyla buluşturmak düşüncesiyle bu etkinliği tertip ettik. Geçmişi unutanların coğrafyasını başkaları çizer” dedi.
Programda Kur’an-ı Kerim okunarak, şehitler için dualar edildi. Yanık Dere Şehitlerinin torunları, 1918 yılında yaşanan katliamı büyüklerinden duydukları şekilde dile getirerek duygulu anlar yaşadı.

"KAZIM KARABEKİR OLMASAYDI ŞİMDİ NE SIRRI SAKIK OLURDU, NE DE BİZLER"
Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, programda yaptığı konuşmada, 1 Haziran’da yapılan seçimlerin ardından BDP’den Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sırrı Sakık’ın, dönemin komutanı Kazım Karabekir hakkında söylediği sözler ve caddeden isminin kaldırılması yönünde çıkışına sert tepki gösterdi. Gülbey, “Kazım Karabekir olmasaydı şimdi ne Sırrı Sakık olurdu, ne de bizler. Seçilir seçilmez Sakık’ın ilk icraat olarak böyle bir durumu gündeme getirmesi çok yanlış. Ağrı Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan Sırrı Sakık, Kürt halkının oylarıyla oturmuş olduğu makamı Ermeni tehcirinin intikamı için kullanıyor” dedi.
Gülbey, BDP'li Sırrı Sakık’ın ‘Cumhuriyet Caddesi üzerinde 'utanç abidesi' dediği Pilotlar Anıtı'nı kaldıracakları, Kazım Karabekir'in adının yer aldığı mahalle, cadde ve bazı sokakların ismini değiştirecekleri yönündeki sözlerine karşı, “Doğu Anadolu’yu ve Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nin topraklarını Ermeni faşistleri olan Taşnak ve Hınçak'dan kurtaran, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında büyük payı bulunan Kazım Karabekir Paşa’nın isminin Ağrı sokaklarından silineceği açıklamasının bir intikam duygusunun verdiği kin. Sakık, daha koltuğuna oturmadan, Ağrı şehrinin sorunlarını idrak edip bu sorunlara çözüm üretmeden, 'Yıkıp dökeceğim' demesi çok ilginç. Ağrı Belediye Başkanı Sayın Sakık, Ağrı halkının düşüncesini ve fikrini hiçe sayarcasına adeta bir zafer sarhoşluğu içerisinde, 'Yıkarım dökerim' nidaları atmaya başlamıştır” diye konuştu.
Öte yandan, şehitlikteki anma ve bilgilendirme toplantısının ardından Prof. Dr. Ümit Özdağ tarafından Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezinde “Sözde Ermeni Yalanları” konulu konferans verildi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri

 

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
25haber - Erzurum'un Haber Portalı
© Copyright 2017. Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
LİNKLER
Erzurum Valiliği
Erzurum Büyükşehir Belediyesi