Kış Kentleri Sempozyumuna Erzurum Ev Sahipliği Yaptı

Kış Kentleri Sempozyumuna Erzurum Ev Sahipliği Yaptı

Uluslar arası Kış Kentleri Sempozyumu Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ev sahipliğinde Türkiye’nin gözde kış kenti olan Erzurum da gerçekleştirildi.
Bu haber 2016-02-10 17:42:55 eklenmiştir.

Uluslar arası Kış Kentleri Sempozyumu Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ev sahipliğinde Türkiye’nin gözde kış kenti olan Erzurum da gerçekleştirildi.

Nene Hatun Kültür Merkezinde gerçekleştiren sempozyuma Erzurum Vali Yardımcısı Ayhan Terzi, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Takkaç, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte ana tema olarak belirlenen “Yaşanılabilir bir kış kenti nasıl olmalıdır” sorusuna cevap arandı. Kent ölçeğinden iç ve dış mekan tasarımlarına kadar sorunlar, sorunların çözüm önerileri ve özellikle kış kentlerinde önemi giderek artan sürdürülebilir planlama, etkin enerji kullanımı ve ekolojik gelişim gibi konuların kış kentlerine uyarlaması konuşuldu.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Yılmaz, “Yaşanabilir kent planlama ve bu konuda uygulama örnekleri ele alınacaktır. 3 gün boyunca devam edecek olan sempozyumumuz planlayıcılar ve yerel yöneticiler yol gösterecektir. Bazı model tasarım ve planların ortaya çıkacağını ümit ediyorum. Sert iklim şartlarına sahip şehirlerden bölge planlama, kentsel tasarlama, mimari yapı ve obje tasarımına kadar ekolojik etnik tasarımı yapılacağına inanıyoruz. Kentlerin sıralanmasında daha çok kuzey ülkelerin alınması bu düşüncelerimizi desteklemektedir. Bu vesile ile sempozyumumuzun kentimize ve ülkemize yaşanabilir bir yol açacağını ümit ederim” dedi.

Ülkemiz için önemli konuların tartışılacağını vurgulayan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Takkaç, “Erzurum, ülkemiz için önemli konuların tartışılacak olduğu bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktadır. Atatürk Üniversitesi için çok önemli bir mutluluktur. Şehrimiz kışın karla ilgili faaliyetlerin olduğu bir şehirdir. Bu faaliyetler ise bizim için hayati önem taşımaktadır. Bizde arkadaşlarımız ve dostlarımızla bir araya geldiğimizde güzel sözler konuşarak kışı sıcak bir hale dönüştürmeyi başardık. Kış kar tanesinin olduğu her mevsim doğayı bir bütün olarak kalbine çeker ve baharda daha büyük bir güçle dışarıya yansıtmak için beklediği bir mevsimdir. Üniversitemiz kış sporlarının gelişmesi için kendi üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Bunun için bir enstitü dahi kurduk. Bu enstitüde bir kış şehrinde kış sporlarını nasıl olması gerektiği konusunda çalışmalar yapıyor” diye konuştu.

Erzurum Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise şunları söyledi.

“Bu sempozyumun Erzurum da yapılması hem Erzurum için hem de ülkemiz için büyük bir avantajdır. Geçmişte kış büyük bir sıkıntıydı şimdi ise kış sporları yapıldığı için artık kışın eziyet olmaktan çıkıp eğlenceye döndüğü zamandayız. Bir kış şehri olarak diğer şehirlerde de olduğu gibi şehrimiz nasıl güzelleştiririz bunun gayesinde olmalıyız. Burada bilimsel ve uygulamalı örneklerini görmekteyiz. Bunlarla beraber şehrimizi daha güzel daha modern bir hale getirmeye çalışacağız.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ERZURUM haberleri

 

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
25haber - Erzurum'un Haber Portalı
© Copyright 2017. Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
LİNKLER
Erzurum Valiliği
Erzurum Büyükşehir Belediyesi