Bu şehrin Vefa borcu var...

Bu şehrin Vefa borcu var...

Erzurum'un önemli simgelerinden biri olan Ve Milli Mücadele'de alınan kararlara ev sahipliği yapan ve bir zamanlar sahipsiz kalan Erzurum Kongre Binası'na dair elde edilen yeni bilgileri siz, değerli 25haber okuyucularıyla paylaşmak istedik..
Bu haber 2019-07-23 17:56:49 eklenmiştir.

Özel haber/25haber.com editörleri...

 

 

 

 

Milli Mücadele Dönemi’nin en önemli şehirlerinden biri, hatta ve hatta en önemli şehri, gerek toplumun işgale karşı almış olduğu tavır ve tutumdan, gerekse Milli Mücadele’de almış olduğu rolden ötürü Erzurum’dur kuşkusuz..


 Dolayısı ile Milli Mücadele Dönemi’nde, Türkiye'nin parçalanmasına ve işgaline karşı direnmenin ilk örneklerinden biri olan Erzurum Kongresi'nde alınan stratejik ve bir o kadar da ciddi kararları ve bu kararların başarısı ile büyük bir önem teşkil ediyor.

Alınan kararlarda "Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz" kararı ile milli sınırlar ifadesi ilk kez kullanılmış, vatanın bir bütün olarak savunulacağı ilk kez belirtilmiştir.

İşte o günden beri Tüm Erzurum halkı tarafından her yıl büyük bir coşkuyla anılan, kongrenin yıl dönümü bugün de Erzurum halkı tarafından büyük bir önemle kutlandı. Fakat kongreden sonra adeta sahipsiz kalan Erzurum Kongre Binası,  restore edilip bakımı yapılmadığı için  doğal olarak eskimeye ve tahrip olmaya yüz tutmuştu. Taa ki Bir milletvekili çıkıp da bu yapıyı fark ettirene kadar.

Bu şehrin vefa borcu var

O zamandan beri sahipsiz kalan Erzurum kongre binasının bakım ve restore işlemine ihtiyacı olduğu ayrıca böylesine önemli bir kültür öğesinin değeri dönemin Erzurum Milletvekili  Rahmetli Muhyettin Aksak tarafından fark edildi. Aksak’ın TBMM Meclis divan üyesi ve Meclis idare amiri olduğu dönemlerde TBMM Başkanlığı’na vermiş olduğu bir teklif ile  giderleri, bakımı, onarımı vs. ihtiyaçlarının giderilmesini sağlaması bu  şehrin sahipsiz olmadığı ve Milli tarih değerlerinin unutulmadığını kati bir şekilde gözler önüne sermiştir. Görevine başladığı ilk günden son güne kadar şehrine faydalı olabilmek arzuyla hareket eden Rahmetli Aksak, Bu yapıyı TBMM bünyesine almayı başarmıştır. Muhyettin Aksak'ın sunmuş olduğu teklifle  TBMM’ye bağlı tek bina olan Erzurum Kongre Binası , halen tüm vatandaşlar tarafından normal günde bile yoğun bir şekilde ziyaretçi kabul etmektedir.


ETİKETLER : Eruzurum haberleri Erzurum kongresi 25haber erzurum haber
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ERZURUM haberleri

 

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -
Anket
25haber - Erzurum'un Haber Portalı
© Copyright 2017. Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
LİNKLER
Erzurum Valiliği
Erzurum Büyükşehir Belediyesi